Λεπτομέρειες αξιολόγησης

3.3 71 0.5
ΑΜΟΡΓΟΣ & ΑΝΑΦΗ 70942
Καλό και μεγάλο αλλά απαραιτητη η ενίσχυση των σκιών
(Ενημερώθηκε: 23 Αυγούστου, 2015)
Γενική βαθμολογία
 
4.1
Σκιά
 
3.5
Καθαριότητα
 
4.5
Παροχές
 
4.0
Τοποθεσία
 
4.5
Φέτος και μετά από τον καύσωνα που έφαγα στη Ζάκυνθο είπα να πάω κάπου δροσερά και έτσι επέλεξα Αμοργό και αιγιάλη μιας και δεν είχα ξαναπάει στο συγκεκριμένο camping

Οι πολύ καλές σκιές ήταν πιασμένες αλλά υπήρχαν λύσεις ώστε η σκηνή σου να έχει σκιά τις περισσότερες ώρες , βρήκα καλή σκιά με την βοήθεια πυξίδας ενός παλικαριού , γιατί βοήθησε να βρούμε την ανατολή και συνεπώς καλή σκιά τις όλες πρωινές ώρες, ευχαριστώ δημοσίως τον Μανώλη από Λάρισα (του το είχα υποσχεθεί οτι θα το γράψω)

Αντίκρισα σοβαρή, ευγενική και φιλική αντιμετώπιση συνολικά από όλο το προσωπικό του camping σε όλους τους τομείς, διακριτικοί και φιλικοί άνθρωποι που είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν σε οτιδήποτε μπορούν. [παράδειγμα ήταν ένα σκηνικό με μια κοπέλα που τις είχε χαλάσει το πέδιλο και ο ιδιοκτήτης ο κυρ - Λευτέρης ενώ τις είχε βάλει κόλα για Κανά μισάωρο και δεν έπιασε η κόλα έψαχνε να βρει συρραπτικά να τις το πιάσει γιατί δεν είχε άλλο πέδιλο η κοπέλα, τέτοια θέματα είναι στην ευχέρεια και στο φιλότιμο που έχουν οι άνθρωποι εκεί , δεν είναι υποχρεωμένοι ούτε τα παπούτσια να μας φτιάχνουν ούτε το παρκαδόρο να μας κάνουν ήμουν μπροστά στο σκηνικό καθώς περίμενα φίλο μου στην είσοδο του κάμπινγκ ]

Μένω με την απορία γιατί σε ζητήματα ασφάλειας ενώ τις πρώτες μέρες που πήγα εγώ εκεί ήταν σχετικά νορμάλ με έλεγχο την νύχτα ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει στη συνεχεία των ημερών ήταν κάτι που δεν είχε συνέχεια [ Δηλαδή ενώ υπήρχε άνθρωπος στην πύλη με το που φτάσαμε μας δώνανε ένα διακριτικό βραχιολάκι λοιπές πληροφορίες, τις υπόλοιπες νύχτες ήταν εκεί στην είσοδο ο ιδιοκτήτης που έκανε χρέη νυχτοφύλακα για να τσεκάρει ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει κάποια στιγμή τις νύχτας κουραζόταν και πήγαινε για ύπνο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα στο camping να μπαίνει όποιος-α θέλει ]

Δεν είδα αυτοκινούμενα και τροχόσπιτα δεν ξέρω εάν έχει χώρο και τα φιλοξένει αλλού , δεν με ενδιέφερε του θέμα και δεν το έψαξα

Στα Αρνητικά θεωρώ ότι
Οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να ξανασκεφτούν το θέμα ασφάλεια με ένα νεαρό ίσως άτομο σοβαρό, φιλότιμο και εξίσου ευγενικό όπως αυτοί που να γνωρίζει και κάποιες πρώτες βοήθειες γιατί έχει πολλά πιτσιρίκια που πίνουν τα πάντα και η αναρρόφηση δεν σε ρωτάει πότε θα 'ρθει.

Προσωπικά από τη στιγμή που επιλέγω ένα οργανωμένο camping δίνω βάση στην ασφάλεια και κυρίως από θέμα υγείας γιατί δεν είμαστε σε ένα χώρο που τον οργανώνουν οι κατασκηνωτές (ελεύθερο πχ) και την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης του κάμπινγκ,
όσο την ασφάλεια που λέω και ξανά λέω ξεκαθαρίζω ότι δεν την έχω στο μυαλό μου εξυψωμένη με έναν μπράβο στη πόρτα

[Αυτά για να μην παρεξηγούμαστε και γιατί έχω δει και νυχτοφύλακα να σώζει άτομο από αναρρόφηση μέσα από την ίδια του τη σκηνή , αλλού όχι εκεί]

Αυτό που με ξενέρωσε γενικά ήταν κάτι πιτσιρίκια που αμφιβάλω εάν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους , που ενώ είχαν μπει στο τζάμπα την στιγμή που τα πιαναν και τους έλεγαν καθίστε εδώ φωνάζω την αστυνομία λεγαν κάτι μπούρδες για παράνομη παρακράτηση και κάτι τέτοια και τους τούμπαραν και την κάναν

[αυτό το είδα και 3 φορές και σε φάση που είμαι τέρμα χαλαρός και γυρνώ από θάλασσα με χαλάει να με τσιτώνουν φωνές και σκηνικά, θα ήταν καλύτερα να πηγαίναν σε κανά ελεύθερο εάν παίζει ανεργία και αφραγκία, εγω αυτο θα έκανα, δεν μπορείς να λες παράνομη παρακράτηση και να φωνάζεις, να μου χαλας την ηρεμία και να μιλάς και για αγένεια όταν εχεις μπει παράνομα σε ενα χωρο? τι να πεις? ]

Στα αρνητικά και κυρία αρνητικά είναι μόνο ο κόσμος που πάει εκεί όλοι αυτοί οι φοιτητό - πιτσιρικάδες που δεν έχουν δουλέψει στη ζωή τους [ το θέτω έτσι γιατί γνώρισα και άτομα προσγειωμένα που φοιτούν και δουλεύουν και είχαν σεβασμό και επικοινωνία και κατανόηση ], που δεν σέβονται τις ώρες κοινής ησυχίας κάτι που δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε και ο κόσμος να σέβεται και να αντιλαμβάνεται από μόνος του μόνο και μόνο στο ότι βρίσκεται σε κάμπινγκ και ότι ο άλλος μπορεί να θέλει στις 19.00 το απόγευμα να κοιμηθεί για τον ένα η τον άλλο λόγο. Εχει και άλλο κοσμο πιο οριμο αλλα ειναι γύρο στο 35% του πληθυσμου του camping

Θα έπρεπε να ενημερώνουν ότι επιτρέπουν τα κατοικίδια [ μιας και πάλι ξέχασα να ρωτήσω] ευτυχώς δεν ακουστικέ γαβ μες τη νύχτα όλα καλά, ήταν πειθαρχημένα με τους ιδιοκτήτες τους.

Γενικά αργά το βραδύ υπήρχε ησυχία μπορούσες να κοιμηθείς αλλά λίγοι αναίσθητοι είναι ικανοί να τους ξυπνήσουν όλους στο πέρασμα τους για την σκηνή τους , και εδώ ξαναμπαίνει η ανάγκη κάποιος να τους υποδέχεται στην είσοδο και να τους λέει να χαμηλώσουν τη φωνή τους

Θετικά

Καλές σκιές με καλαμωτές αλλά και διάφορες καβάντζες με δέντρα που πρόσφεραν κάποια ικανοποιητική σκιά και κάποια άλλα μερική σκιά (δηλαδή κάποιες ώρες) γενικά βρήκα καλή καβάτζα και μια βολτα που εκανα ενα πρωι λιγοι ηταν μεσα στον ηλιο δεδομενου οτι μιλαμε για την full season που εγινε χαμος

Ζεστο νερο και ντουζ ειχε ολο το 24 ωρο

Θετικό είναι ότι παρέχει το σαπούνι παρόλο ότι δεν παρέχει το χαρτί υγείας (αλλού δεν παρέχουν ούτε το σαπούνι) μπράβο τους έστω για αυτό

Απο καθαριοτητα ηταν αρκετα καθαρα ολες τις ωρες, ειδα αρκετες φορες μετα τις 22.00 να καθαριζουν γιατι ειχε περασει η επελαση ολων εμάς από το μπάνιο τις θάλασσας στο ντουζ, γενικά για τον κόσμο που είχε η καθαριότητα σκίζει

Στην ταβέρνα του κάμπινγκ έχει ότι θες για πρωινό από τοστ, σάντουιτς, τυροπιτοειδή μέχρι και ομελέτα αλλά και ότι τραβάει η ψυχή σου για μεσημεριανό και βραδινό από ελληνική κουζίνα, αλλά και άλλες σπεσιαλιτέ [ 4 κιλά + δεν περιγραφώ άλλο λέμε]

Αξέχαστα θα μείνουν τα live με ρεμπέτικα από διάφορα σχήματα κάποια από αυτά παίζαν και νησιώτικα άλλα και ο συνδυασμός τις βραδιές εκειίνες που είχε live στη σούβλα να γυρνάν κοντοσούβλια και πανσέτες γεμιστές (σταματάω εδώ με το φαί γιατί μου τρέχουν τα σάλια)

Αξέχαστα θα μείνουν τα γλέντια μέχρι νωρίς το πρωί και οι χοροί που ρίξαμε

(ήταν κρίμα για όσους θέλαν να κοιμηθούν και είχαν στήσει πολύ κοντά στην ταβέρνα γιατί δεν βρήκαν αλλού , δε νομίζω ότι κοιμόντουσαν )

Η τοποθεσία που είναι το κάμπινγκ θα σας βολέψει όσους δεν έχετε μεταφορικό είναι κοντά στο λιμάνι τις αιγιαλης και μπορείς αφού φορτώσεις τα πράγματα σου στο βαν του κάμπινγκ να πας με τα ποδιά στο κάμπινγκ, η παραλία τις αιγιάλης μαγευτική και με καθαρά νερά , πότε απλά δροσερή πότε για άλλους σαν εμένα κανονική πότε παγωμένη για κάποιους (οι απόψεις διίστανται) , αυτό δεν έχει και τόσο σημασία , σημασία έχει ότι η θάλασσα είναι 10-15 λεπτά με τα πόδια με αργό ρυθμό, κάτι που για εμένα το ανεβάζει από το να ήταν σε Κανά βουνό

Το γεγονός ότι ήταν πολύ κοντά η θάλασσα και πήγαινα με τα πόδια και όχι με πολύωρη οδήγηση με έκανε να χαλαρώσω

Το γεγονός ότι τα ξημερώματα τράβαγα σεντόνι γιατί είχε δροσιά ήταν κάτι που αναζητούσα και το βρήκα [ όταν ήμουν στη σκηνή και κοιμόμουν]

Η κοινωνικότητα και η γνωριμίες μέσα στο κάμπινγκ με ανέβασαν ψυχολογικά , μπορεί να με χάλασε που δεν είχα χώρο να βάλω την αιώρα μου και ήμασταν λίγο στριμωχτοί.

είναι ιδανικό για παρέες νέων , ζευγάρια και όχι τόσο για οικογένειες

Προτείνω λοιπών τα έξης για βελτίωση
1 Το camping Αιγιάλη είναι αρκετά καλό αρκεί να ενισχυθούν οι σκιες και να φτιαχτεί το χώμα γιατί είναι κακοτράχαλο

2 Στο πάνω χωράφι πρέπει να δοθεί ένα βάρος για σκιά γιατί είναι χωρίς σκιά , λύση φτηνή είναι τα καλάμια

3 Σίγουρα χρειάζεται ένα άτομο που να γνωρίζει πρώτες βοήθειες και να κάνει χρέη νυχτοφύλακα [δεν έγινε τίποτα δυσάρεστο το κάθε κάμπινγκ χρειάζεται αυτό, πολλοί γυρνούσαν χώμα , λιάρδα κλπ]

4 Θα γίνω γραφικός μιας και το προτείνω στις περισσότερες αξιολογήσεις αλλά είναι σημαντικό να υπάρχουν κρεμάστρες στο χώρο του αποχωρητηρίου [σε πιάνει ένα κόψιμο γιατί να κραταώ τη βερμούδα αγκαζέ?] άρα χρειαζόμαστε περισσότερες από 2 κρεμάστρες στο αποχωρητήριο και 3 στα ντουζ για να είμαστε άνετα

5 Προαιρετικά και αν θελαν στο χώρο τις ταβέρνας θα γινόταν πιο παρείστικο να έβαζαν 2 -3 πάγκους πίσω - πίσω αυτό θα εξυπηρετούσε και τους ίδιους , είτε για τις μεγάλες παρέες που μπαίνουν στη διαδικασία (εδώ δεν έχει τραπέζι - εδώ έχει αλλά πρέπει να ενώσουμε αυτό εδώ όμως κάθονται άλλοι, και άλλα τέτοια, καλή φάση θα ήταν και για τους μοναχικούς - μοναχικές και την ευκολότερη γνωριμία τους μιας και το camping το χει το κλίμα αυτό, ισως να ειναι λιγο ασχετο ισως και οχι δεν καταλαβαινω ποιο χώρο απεικονιζει η δευτερη φωτογραφια στη σελιδα του camping αιγιαλη μαλλον ειναι κατι πολυ παλιο θα ανεβασω φωτο απο το φετινο καλοκαιρι με τιτλο ΑΙΓΙΑΛΗ ΑΜΟΡΓΟΣ 2015 .

Λίγα λόγια για το νησί και την αιγιάλη

Στην αιγιάλη έχει κοντά σου μαγαζάκια για καφέ και φαγητό , έχει ένα 24 ωρο κρεπερί και ένα φούρνο που δουλέυει από νωρίς το πρωί έως αργά τη νύχτα, 3 beach bar που το πρωί μαζεύουν αρκετό κόσμο όσο για το disco the que.........

Είναι ένα μαγικό beach bar που σε καθηλώνει με τη υπέροχη πλατιά σκιά του εάν ακούς το εύρη φάσμα των rock - disco - garage- punk-ska -reggae και συναφή μουσικές ένα είναι το σίγουρο θα το λατρέψεις!! άμα περιμένεις να βάλει Παολα η κάτι χαζοκοσμοπολίτικο πήγαινε αλλού δεν κάνει για σένα ,

Η χώρα γενικά έχει μαγαζάκια με φαγητό και μεζέ κάποια από αυτά τα είχα επισκεφτεί το 2008 και έχουν αλλάξει κάπως μιας και έχουν αλλάξει και οι εποχές λυπήθηκα που κατά τις 2.30 η ώρα επικρατούσε γενικά νέκρα μόνο σε ένα - δυο bar είχε κόσμο και στο υπέροχο για εμένα bayoko όπου το γλέντι με ρεμπέτικα και έντεχνα-λαϊκά κρατούσε μέχρι το πρωί στην κυριολεξία

Γενικά το νησί θέλει μεταφορικό για να πας στη χώρα και σε κάποιες καλές παραλίες όπως στην Άγ αννα και στον Αγ πάυλο δεν είναι νησί που σε κουράζει η οδήγηση παρά τα στροφιλίκια μιας και έχει λίγο αέρα και δροσιά , μην ξεχάσετε το ζακετάκι το βραδύ για κάποιους και κάποιες έχει ψύχρα

Μην ξεχάσετε αξίζει να πάρετε την τράτα απο τον αγ.παυλο και σε 5 λεπτά είστε στις μαγικές θάλασσες τις Νικουριας 2 παραλίες και με 5 ευρώ τη μέρα πας σε όποια παραλία θες όσες φορές πάνω - κάτω.

Επιλογές για νυχτερινή ζωή έχει φτάνει λίγο να ψαχθείς θα βρεις και bar με χορό και χαλαρά bar στο όρθιο για μπυρίτσα και κουβέντα , επιλογές υπάρχουν τα μεζεδο- ρεμπετοστεκια όμως έχουν την τιμητική τους.

Περάσαμε υπέροχα στη συναυλία του νησιώτη βιολιτζή Ν. Οικονομιδη όπου μετατράπηκε σε γλέντι με χορό από ντόπιους αλλά πιο πολύ από τους τουρίστες campers που ήμασταν εκείνο το βραδύ στη αιγιάλη , γλέντι και χορός που κράτησαν μέχρι τις 5 το πρωί.

Θα μου μείνει αξέχαστο το γεγονός ότι μετά από αυτό και το γλέντι στο χωριό Λαγκάδα στις 14 Αύγουστου (όπου και εκεί περάσαμε φοβερά) με πονούσαν τα πόδια μου για μέρες , δε θα ξεχάσω πότε ότι ξημέρωνε και εμείς χορεύαμε

Τον 15 Αύγουστο είχε πανηγύρια με τον πιο πολύ κόσμο να συντρέχει στη Λαγκάδα

Κατάπολα και από εκεί δεν πήγα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη

Η Αμοργός με το απέραντο γαλάζιο είναι η πλανεύτρα των αισθήσεων , είναι ότι πρέπει για χαλάρωση και αναζωογόνηση νιώθεις οτι ξαναγεννιέσαι βλέποντας το μάτι σου γαλάζιο από ψηλά στο βάθος του πελάγους,είναι ωραία για βόλτες, πανηγύρια αλλά και γνωριμίες

Ένα είναι το σίγουρο πέρασα υπέροχα και σίγουρα θα ξαναπάω

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ

  • Ιδανικό για παρέες νέων
  • Ιδανικό για χαλάρωση
  • Κατάλληλο για σκηνές
  • Επιτρέπονται τα κατοικίδια

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ

Άφιξη
10 Αυγούστου 2015
Αναχώρηση
18 Αυγούστου 2015
Ταξίδεψα με
Μόνος
Έμεινα
Μεσαία σκηνή (4 - 5 ατόμων)
Αναφέρετε αυτή την αξιολόγηση Σας βοήθησε αυτή η αξιολόγηση; 0 0
 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Πρόσφατα στο Forum

Online E-Campers

Today 8579

Yesterday 7350

Week 34660

Month 113474

All 12618592

Αυτή τη στιγμή online 219 επισκέπτες και κανένα μέλος

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ακολουθήστε το E-Camping στο Facebook

Μη χάνετε τίποτα!

Εγγραφείτε στο Newsletter του E-Camping.gr

 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Today 8579

Yesterday 7350

Week 34660

Month 113474

All 12618592

Αυτή τη στιγμή online 219 επισκέπτες και κανένα μέλος

Kubik-Rubik Joomla! Extensions