Λεπτομέρειες αξιολόγησης

4.3 43 0.5
ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ 68740
Σάμη λοιπόν Κάμπινγκ Καραβόμυλος
Από ότι φαίνεται μάλλον θα γίνω μόνιμος θαμώνας αυτού του κάμπινγκ (για το σάιτ αναφέρομαι) θα στήσω αντίσκηνο σε αυτήν την ηλεκτρονική κυψελίδα και θα σας ταλαιπωρώ με τις υστερίες μου.
Αν και κάποιος εκ των διαχειριστών έχει κακή αίσθηση του χιούμορ το λέω διότι μου αφαίρεσαν την φωτογραφία (άβαταρ) που ανήρτησα πάνω από τα κείμενα μου.
Θεώρησα από την πρώτη στιγμή που μπήκα στο σάιτ ότι είναι μια χρήσιμη πηγή πληροφόρησης για την συμπαθή αυτή ομάδα των κατασκηνωτών.
Σάμη λοιπόν Κάμπινγκ Καραβόμυλος
θα προσπαθήσω να μεταφέρω τον παλμό και τις εντυπώσεις μου, όσων είδαν τα μάτια μου εκεί στις 12 ημέρες που πέρασα πριν 4 χρόνια αν ενθυμούμαι καλά.
Φυσικά ξεκινώ από μια γενική παραδοχή που θεμελιώνει γενικεύσεις , κανένα κάμπινγκ δεν είναι ξεκομμένο από τα δρώμενα την οικομορφία και το πολιτιστικό περιβάλλον που είναι φυτεμένο.
Η Κεφαλονιά είναι ένα υπέροχο νησί που σίγουρα θα πρέπει να αποτελεί προορισμό ατόμων που έχουν ευαισθησίες και αγάπη για το περιβάλλον.
Ίσως η εμμονή να πάω προσήλθε από την ταινία του John Madden το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι.
Τόπος με αρχαία ιστορία , με μυθοπλασίες, με περιοχές κατάφυτες και πράσινες , δαντελωτός περίγυρος με υπέροχες παραλίες , και μια σημαντική λαογραφία, δεν επαρκεί ούτε ένα μήνας να γυρίσεις αυτό το νησί και να απομυζήσεις τις χαρές και την ομορφιά του.
Έτσι λοιπόν αναζητώντας διέξοδο διαμονής βρεθήκαμε και πάλι μεγάλη παρέα στο κάμπινγκ Σάμη.
Όμορφη διαδρομή νομίζω μισής ώρας από το λιμάνι … και το τελικό σημείο στον καραβόμυλο επίσης πολύ όμορφο, το κάμπινγκ αρκετά μεγάλο σε πλήρη ευρυθμία όλα, με γραφιστική διάταξη τα πάντα, είναι ένα σημείο που πρέπει να σταθούμε εδώ.
Καθαροί χώροι πολύ καθαροί , οι σκιάσεις στα διαζώματα ελλειπής , τα πρωινά ξυπνήματα ένα σχέτο βάσανο ακολουθούσαμε σε αντίστροφη πορεία αυτή του ηλίου.
Η παραλία μπροστά μας συμπαθητική χωρίς να είναι κάτι όμως ιδιαίτερο.
Κοινόχρηστοι χώροι καλοί
Κόσμος μεικτός έλληνες και ξένοι , πολλές οικογένειες με έλειψη διάθεσης για επικοινωνία.
Ένα καφενεδάκι στην άκρη του κάμπινγκ εκεί ακριβώς που ξαπλώνει η θάλασσα στην αγκαλιά του γαλάζιου ουρανού.
Δεν έχω δει ωραιότερο «καφέ» ,να απελευθερώνει την ψύχη ο ανοιχτός ορίζοντας και όχι να την σφίγγει …. και ο απόηχος των χρωμάτων του αυτός της θάλασσας σαν πίνακας του Εγγονόπουλου.
Όμως.
11 η ώρα ηχούσε μέσω τρομπέτας σιωπητήριο.
Ένας ενοχλητικός επιλοχίας γυρνούσε με ένα φακό και ύφος 100 καρδιναλίων και ξεδιάντροπα χωρίς ίχνος σεβασμού απαιτούσε ησυχία κουνώντας μάλιστα και το δάχτυλο.
Φυσικά πολλές φορές λίγο έλειψε να πιαστούμε στα χέρια.
Αν είστε λάτρεις της αστυνομευμένης ησυχίας της καταστολής και της υπακοής είναι ιδανικός χώρος.
Δεν είναι αυτό όμως το πνεύμα του καλοκαιριού, η ψυχή των διακοπών και η αναζήτηση της φύσης της ξεκούρασης και της ελευθερίας, αυτά όλα που προσφέρει ένα κάμπινγ και πρέπει να τα προσφέρει.
Αν δεν είστε λοιπόν όλα αυτά και αναζητάτε στιγμές ελευθερίας , επικοινωνίας διαλόγου νομίζω δεν είναι ο χώρος σας.
Κάθε επιχειρηματίας κάνει τις επιλογές του , δικαίωμά του είναι αυτό να κατευθύνει την πλώρη της επιχείρησης του όπου αυτος νομίζει στα βράχια η στην ανοιχτή θάλασσα.
Υπάρχει μια πίκρα μέσα μου που από καιρό ήθελα να την βγάλω σε ένα δημόσιο διάλογο για όλα αυτά εκείνη ης της περιόδου.
Υποσημείωση στον Άγιο Γεράσιμο σε αισθητό υψόμετρο για νησί κάθε χρόνο σε ένα μεγάλο λιβάδι γίνονται εκδηλώσεις χορού, οινογνωσίας και συνεύρεσης με παροχή δωρεάν κρασιών από τον συνεταιρισμό ρομπόλα ίσως ήταν οι ωραιότερες στιγμές των διακοπών μας εκεί.
Επίσης μην παραλείψετε την παραλία στο Μύρτο και μια επίσκεψη απογευματάκι στο υπέροχο Φισκάρδο.



Αναφέρετε αυτή την αξιολόγηση Σας βοήθησε αυτή η αξιολόγηση; 0 1
 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Πρόσφατα στο Forum

Online E-Campers

Today 7768

Yesterday 9878

Week 37471

Month 165052

All 12670170

Αυτή τη στιγμή online 402 επισκέπτες και κανένα μέλος

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ακολουθήστε το E-Camping στο Facebook

Μη χάνετε τίποτα!

Εγγραφείτε στο Newsletter του E-Camping.gr

 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Today 7768

Yesterday 9878

Week 37471

Month 165052

All 12670170

Αυτή τη στιγμή online 402 επισκέπτες και κανένα μέλος

Kubik-Rubik Joomla! Extensions