Βοήθεια για αγορά σκηνής

  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

concamp απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Μουσαμάδες αγόρασα δύο 4*3 & 2,5*2
Ο πρώτος θα πάει επάνω και ο άλλος κάτω για υπόστρωμα
Το είδος του μουσαμά είναι το παρακάτω

www.petridi.gr/store/index.asp?page=product&pid=820

Πήρα και τέσσερις εικοσάμετρες συσκευασίες με σχοινί 4mm για να στερεώσω τον επάνω.

Για τον κάτω μουσαμά ο πωλητής μου είπε ότι είναι καλύτερα να μην προεξέχει γιατί κάτι τέτοιο θα οδηγήσει να νερά κάτω από την σκηνή.

Όντως είναι καλή ιδέα να περάσω το σχοινί από όλες τις τρύπες κάτι το οποίο δεν είχα σκεφτεί.

Επίσης πήρα και ένα φτυαράκι πολυ-εργαλείο για να ανοίξω ένα μικρό σε βάθος αυλάκι περιμετρικά τις σκηνής, έτσι ώστε σε περίπτωση δυνατής βροχής να έχω και το αποχετευτικό μου σύστημα. :lol:
#4036

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Από ότι φαίνεται δεν σε πρόλαβα. Για επάνω ο μουσαμάς είναι οκ αλλά για τον κάτω πρόσεχε αυτό που σου είπε ο πωλητής. Αν ακόμα και αν δεν εξέχει σε περίπτωση που έχει κλίση η τοποθεσία που θα στήσεις πάλι θα τα στείλει κάτω από την σκηνή (αν θέλεις ίσιωσε λιγάκι το έδαφος). Το αυλάκι χρήσιμο αλλά προσπάθησε να διαλέξεις μέρος υψηλό ώστε να φεύγουν τα νερά.

Όταν στήσεις τον πάνω μουσαμά θυμήσου ότι πρέπει να έχει απόσταση από την οροφή της σκηνής για να μην εγκλωβίζει τον ζεστό αέρα.

Για τα κάτω τώρα καλό θα ήταν να σε είχα προλάβει γιατί το διάτρητο όπως εξήγησα παραπάνω είναι προτιμότερο. Ακόμα ένας λόγος είναι ότι μπορεί να συνεχίζει και μπροστά από την σκηνή χωρίς να συγκεντρώνει νερό σε περίπτωση βροχής, έτσι έχεις και μία μικρή 'βεράντα' χωρίς χώμα μπροστά στην σκηνή σου.

Τώρα το κόστος των τεντών αυτών συνήθως είναι αρκετά μεγαλύτερο στα είδη κάμπινγκ σε σχέση με αποθήκες πλαστικών και είδη αλιείας.

Καλές διακοπές.

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#4037

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 660
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 173

michalis απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Καλά αν για πρώτη φορά φεύγεις τόσο προετοιμασμένος είναι σίγουρο ότι θα ξανακάνεις camping.
Εγώ την πρώτη φορά που πήγα είχα πάρει μια σκηνή δανική, που δεν ήταν καν igloo και ένα sleeping bag που είχα.
Οι επιλογές που έκανες είναι πολύ καλές για αρχή και θα σου βγάλουν άνετα 2 - 3 χρόνια, μόνο αυτό που λέει και ο saracen ότι για κάτω θα έπρεπε να πάρεις ένα λίγο μεγαλύτερο για να μην βάζεις πολύ χώμα μέσα στην σκηνή.

Hey Ho, Lets Go
#4041

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

concamp απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

θα το αλλάξω αύριο με ένα μεγαλύτερο τελικά, θα πάρω και μία μικρή σκούπα μαζί μου και θα είναι τέλειο.
#4044

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

michalis έγραψε:
Έχεις απόλυτο δίκιο michalis και εγώ υπερέβαλα με τις πληροφορίες. Μου θύμησες και εμένα τις πρώτες φορές που πήγα κάμπινγκ, για την ακρίβεια τις πρώτες δεν είχα ούτε σκηνή, με φιλοξενούσαν, αλλά έχουμε πάει και 5 άτομα με δύο σκηνές 2 ατόμων (η μία χαλασμένη).

Ακούγεται ωραίο θέμα για χαβαλέ Πως πήγατε πρώτη φορά για κάμπινγκ . Λέω να το ξεκινήσω στο off topic.

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#4048

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

concamp απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Άστα να πάνε…. Μερικές φορές σκέπτομαι μήπως είμαι υπερβολικός αλλά από την άλλη.. αφού τα θυμήθηκα γιατί να μην τα πάρω?

Μέχρι στιγμής έχω 5 μικρούς σάκους και 1 βαλίτσα με πράγματα.. χωριστά η σκηνή!
5 μικρούς γιατί τα έχω χωρίσει ανά είδος έτσι ώστε να τα βρίσκω εύκολα

1. Σφυρί, πένσα, σύρμα, σχοινιά, μπαταρίες, φακός, σουγιάς, πολύ-εργαλείο, στικ που φωσφορίζουν, κεριά.
2. Σαμπουάν, σφουγγάρι, ξυραφάκι, αφρό, κτλ..
3. Απορυπαντικά, φιδάκια (εντομοαπωθητικά), λοσιόν για κουνούπια κτλ..
4. Φαγητά σε κονσέρβες, χυμούς, και άλλα πολλά..
5. Πιάτα, γκαζάκι, μπρίκι, πιρούνια, μαχαίρια κούπες, ποτήρια κτλ..


Στην βαλίτσα έχω τα ρούχα.

Καρεκλίτσα έχω μία πτυσσόμενη, θα πάρω και ένα τραπεζάκι και πιστεύω είμαι Super duper.. :woohoo:


Θα χρειαστώ και περονοφόρο για να τα κατεβάσω
:lol: :lol: :lol:
#4053

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 76
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6

vix απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

καλά κάνεις και οργανώνεσαι..να περάσεις τέλεια και κάνε και καμιά βουτιά για μας! B)
#4055

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Πολύ σε χαίρομαι concamp. Για εμένα, πολλές φορές, η προετοιμασία είναι η μισή χαρά τι θα πάρω που και πως θα το χρησιμοποιήσω κτλ. Σου εύχομαι να διασκεδάσεις και με την προετοιμασία αλλά και με την παραμονή στο κάμπινγκ. :)

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#4059

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

concamp απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Τελικά επέστρεψα!

Πήγα στην ασπροβάλτα για το φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής, το κάμπινγκ σε μέτρια κατάσταση με τις τουαλέτες να είναι σχεδόν παρατημένες,(πάντως τις καθαρίζανε τακτικά) ένα πλακάκι δαπέδου να βάζανε θα ήταν μία χαρά, όπως και οι άλλες οι οποίες βρίσκονται προς το παραλιακό μέρος, υπάρχουν λιμνάζοντα νερά στις τουαλέτες (όχι σε όλες) και για αυτό πήγαινα με παπούτσια και όχι με παντόφλες.

Από το μαρκετ του κάμπινγκ δεν χρειάστηκα τίποτα διότι πήγα τόσο εξοπλισμένος που περίσσεψαν κιόλας, σε γενικές γραμμές δεν χρειάστηκε να αγοράσω τίποτα από το κάμπινγκ (μόνο πάγο για το ψυγείο).

Τα κουνούπια ήταν λίγα αν και περίμενα περισσότερα καθώς είχα διαβάσει ότι δεν είχανε ψεκάσει.

Το πρόβλημα ήταν με μερικούς χύματζίδες οι οποίοι ήρθαν με ένα σκηνάκι σαν αυτά που είχαμε στον στρατό και χειρότερα, και όταν κοιτάνε την σκηνή σου αισθάνονται περίεργα…… ή πάς εξοπλισμένος ή πάς σαν να σε άρπαξαν από τον ύπνο..

Χαίρομαι ιδιαίτερα που πήγα τόσο καλά οργανωμένος έτσι ώστε να μην μου λείψει τίποτα.. ούτε το πρωινό μου χαμομήλι, ούτε το μεσσημεριανό μου ουζάκι με τους μεζέδες, αλλά ούτε και το βραδινό μου ουίσκακι με ξηρούς καρπούς. ;)

Από εμπειρία το κάμπινγκ μου άρεσε και σίγουρα θα το ξανακάνω. :lol:
#4140

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ: Βοήθεια για αγορά σκηνής

Από ότι φαίνεται, το χαμομήλι και τα ουζάκια, είσαι μερακλής φίλε concamp. Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει το κάμπινγκ αν μη τι άλλο για την παρεϊστικη διάθεση που το περιβάλλει.

Καλά να περνάς και καλή συνέχεια στις εξορμήσεις σου.

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#4143

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Powered by Kunena Φόρουμ