Terra Holiday την εχει καποιος?

  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

anergos13 δημιούργησε το θέμα: Terra Holiday την εχει καποιος?

Προσφατα αγορασα αυτη τη σκηνη www.on-holidays.gr/full_product.php?prod_id=Holidays
Την εχει αγορασει/χρησιμοποιησει καποιος? Στο στησιμο πως ειναι?
Πριν μου πει καποιος γιατι αγορασα terra και οχι καποια outwell , colleman κλπ να πω οτι η αγορα εγινε γρηγορα και απλα σημαντικο οτι ειδα τι σκηνη στημενη στο Δημητριαδη και μου φανηκε ποιοτικα αρκετα καλη...
επισης δεν επαιζαν αλλα ευρωπουλα...
Ευχαριστω εκ των προτερων...
#3365

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 148

Nikos L. απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Υπάρχουν σκηνές τις ίδιας κατηγορίας από αξιόπιστες εταιρίες, όπως αυτές που αναφέρεις κι εσύ, σε ανάλογες ή και φτηνότερες τιμές.
Πέρυσι σε μια καλοκαιρινή μπόρα όλες οι ίδιες που υπήρχαν στο κάμπινγκ όπου ήμουν είχαν βάλει κάποια νερά.
Ίσως θα μπορούσες να σκεφτείς και τη μεταπώλησή της, για να πάρεις κάτι πιο αξιόπιστο. Αν πάντως βαριέσαι να μπεις στη διαδικασία του πουλήματος και της νέας αγοράς, αγόρασε μια πρόσθετη τέντα για να κρεμάς από πάνω της και να σε προστατεύει αποτελεσματικά από βροχή και ήλιο. Μια τέντα καλή ποιοτικώς, δηλαδή από 120g και πάνω, μαζί με τους στυλοβάτες της δεν θα σου στοιχίσει πάνω από 30-35 ευρώ.
Καλές διακοπές.
#3368

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 148

Nikos L. απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Βεβαίως για να μην σε απογοητεύω, είναι σημαντικό πως αυτή που αγόρασες εσύ είναι μοντέλο 2010 και πιθανότατα έχει σημαντικές βελτιώσεις. Άλλωστε με το κράξιμο που έχει φάει στο χώρο η "Terra" εδώ και δυο τρία χρόνια λογικό είναι να προσπαθήσει να βελτιώσει τα προϊόντα της.
#3369

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

anergos13 απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Eπειδη οπως ειπα την ειδα στημενη προσεξα αρκετα σημεια (ραφες φερμουαρ , μπανελες,) και μου φανηκαν οκ .Πιστευω οτι η συγκεκριμενη επειδη ειναι το ακριβοτερο μοντελο της Terra νομιζω οτι την εχουν προσεξει ( στην οροφη εχει ''διπλο πανι'' και δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα με βροχή).Για τις τιμες των αλλων σκηνων(αντιστοιχης χωρητικοτητας) απο οτι ειδα ειναι απο 50€ εως και 150€ ακριβοτερες (απο Ελληνικα καταστηματα παντα...).
Στο camping που ανεφερες το συγκεκριμενο μοντελο της terra (holiday) ειχε βαλει καποια νερα ή αλλα μοντέλα της ιδιας εταιριας?
Ευχαριστω για την απαντηση.
#3375

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Για το συγκεκριμένο μοντέλο της Terra δεν έχω προσωπική πείρα (φέτος τοπήρε ένας φίλος και θα δείξει) αλλά επειδή έχω στήσει και Terra και Campus ολόκληρη σαιζόν και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με εισροές, διαροές κτλ νερού συνεχίζω να πιστεύω ότι το στήσιμο και η επιλογή χώρου παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Στο κάτω κάτω πόσες φορές περιμένεις να βρέξει;
Μία τέντα είναι πάντα καλή ιδέα όχι τόσο για την βροχή όσο για ευκολία στο καθάρισμα και αποφυγή ζημιών από ρετσίνι (όπου υπάρχουν πεύκα) στη σκηνή.
Προσοχή και στο στήσιμο της τέντας και στην ποιότητα της.

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλές διακοπές :)

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#3380

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 148

Nikos L. απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το καινούριο του 2010. Πέρυσι υπήρχε ένα ανάλογο της Terra, αλλά δεν ξέρω αν είχε τις ίδιες προδιαγραφές. Πάντως αυτές που είδα πέρυσι είχαν πρόβλημα με τα νερά.
Φυσικά, όπως λέει ο φίλος Saracen σημαντικότατο πράγμα είναι το στήσιμο και το μέρος, αλλά όσο καλά και να στήσεις, αν η σκηνή δεν έχει θερμοκολλημένες ραφές (η Terra Holiday όμως έχει), το πιθανότερο είναι να βάλει νερά σε ισχυρή βροχή. Φυσικά το ενδεχόμενο τέτοιας βροχής καλοκαίρι στην Ελλάδα είναι έτσι κι αλλιώς περιορισμένο. Πάντως γνωρίζω πολλούς ανθρώπου που και με "Terra" και με "Campus" έγιναν παπιά.

Η τέντα πάντως εκτός απ' τον ήλιο, το ρετσίνι, τα πουλάκια που πάνε προς νερού τους και άλλα συναφή προστατεύει και απ' τη βροχή. Για την ακρίβεια είναι μαζί με το πάτωμα της σκηνής που πρέπει να είναι πολύ καλό, ο ασφαλέστερος τρόπος για να είσαι σίγουρος πως δεν θα βραχείς. Το μυστικά είναι δύο: Αφ' ενός πρέπει να είναι πυκνή, πάνω από 120 gr και αφ΄ ετέρου πρέπει να στήνεται σαν διπλόριχτη κεραμοσκεπή με δυο ψηλούς και γερούς στυλοβάτες. Περίπου όπως δείχνει εδώ
#3381

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 1160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 214

saracen απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

Πολύ καλή φώτο Nikos L. και κατατοπιστική. Έχεις απόλυτο δίκιο για τις θερμοκολλητικές ιδιαίτερα όταν η σκηνή αρχίζει και παλιώνει μικρές σταγόνες μπορούν να βρουν το δρόμο τους μέσα από τις απλές ραφές.

Όσο για τη χρήση της τέντας δεν εννοούσα φυσικά ότι για την βροχή δεν είναι χρήσιμη αλλά ότι εμένα αυτό που την κάνει απαραίτητη (ιδίως για μια καλή σκηνή που δεν θέλουμε να τη χάσουμε γρήγορα) είναι ότι την προστατεύει και από φθορές άμεσα.

Για τις Campus και Terra τώρα να το διευκρινήσω μη μπερδέψω κανέναν μιλάω πάντα για θερμοκολλημένες ραφές και χρήση τέντας.

Τέλος, για την ίδια την τέντα, αν το σηκώνει το πορτοφόλι σας προτιμήστε μία με αντιηλιακή προστασία. Ο τρόπος δε που προτημώ εγώ να τη στήνω είναι ο εξής:
Ξεκινάω από το έδαφος λίγο πριν το πίσω μέρος της σκηνής με πασαλάκια τα οποία πιάνω στην τέντα με ελαστικό σχοινί (για τον αέρα) και την φέρνω μέχρι μπροστά όπου κατεβαίνει σε ορθοστάτες στερεωμένους σε τρία σημεία. Από τα πλαϊνά να εξέχει της σκηνής και πάλι πασαλάκια με ελαστικό σχοινί. Αυτή η κατασκευή με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο πολλά χρόνια και το αντιηλιακό πανί δίνει κάποια προστασία σε σκηνές όπως οι Outwell που δεν έχουν προστασία από UV συνήθως αλλά έχουν πολύ καλή αδιαβροχοποίηση.

Δυστυχώς δεν βοηθάει πολύ στις τύπου igloo και γενικά στις σκηνές που έχουν μεγάλη κορυφή.

Η Holiday που επέλεξε ο anergos13, αν και δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, βοηθάει για τέτοια τέντα.
Καλές διακοπές σε όλους και sorry αν κούρασα με το μέγεθος

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Καζαντζάκης
#3392

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 0

anergos13 απάντησε στο θέμα: Απ:Terra Holiday την εχει καποιος?

οπως φαινεται εδω www.on-holidays.gr/image.php?file=aG9sXzZfMTAuanBn η σκηνη εχει προσθετη τεντα (διπλη οροφή) και μαλιστα με UV προστασια .Κατι που δεν εχω δει σε πολλες σκηνες των οποιων η οροφη ειναι ''μονη''.•Επένδυση: Διπλής επένδυσης.

•Εξωτερικό Ύφασμα :190T Polyester

PU 2.000 mm και ηλιακή προστασία UV.

•Αδιαβροχοποίηση: PU 2.000 mm

•Ενώσεις υφάσματος:Θερμοκολλημένες ραφές.

•Εσωτερικό Ύφασμα: Cotton & Mesh

•Δάπεδο: PE 120 gr/m2 ((135gr/m2 γραφει η σκηνη) κλειστό και

θερμοκολλημένο περιμετρικά.


...
Το περσινο μοντελο της holiday ειχε νομιζω μονη οροφή αρα υπαρχει βελτιωση...
#3397

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Powered by Kunena Φόρουμ