Λεπτομέρειες αξιολόγησης

4.2 114 0.5
ΜΑΓΝΗΣΙΑ (ΠΗΛΙΟ) 146287
Τέλειο μέρος - Πρόβλημα στη δόμηση :-)
(Ενημερώθηκε: 22 Αυγούστου, 2011)
Γενική βαθμολογία
 
4.3
Σκιά
 
4.0
Καθαριότητα
 
4.0
Παροχές
 
4.5
Τοποθεσία
 
4.5
Διάβασα τα σχόλια πολλών εδώ και ενθουσιάστηκα.
Εξαίρεση αποτελούσε το σχόλιο του/της maryntltz αλλά είπα καμιά παράξενη θα είναι.

Ξανακοίταξα τώρα που είμαι μέσα 2 μέρες τα σχόλια και το μεγαλύτερο πρόβλημα το αναφέρουν όλοι, απλά δεν το παρατήρησα!

Ο χώρος για τις σκηνές είναι απαράδεκτος. Είναι λίγα δέντρα και μεγάλα σε συστάδες. Αυτό σημαίνει ότι γενικώς έχει πολύ χώρο στο camping και ξαφνικά βρίσκεις μια συστάδα 15 σκηνών. Λες "Α, μεγάλη παρέα αυτοί και έχουν στήσει ωραία" αλλά τελικά είναι 15 ζευγάρια που έστησαν ο ένας πάνω στον άλλο γιατί εκεί είναι η σκιά, τι να κάνουμε;
Σε αυτά λοιπόν τα κοινόβια συγκροτήματα για κάποιο λόγο υπάρχει μια αίσθηση κοινοκτημοσύνης. Απλώνω το σκοινί μου (με κόπο και εφευρετικότητα καθότι τα λίγα δέντρα δεν σου δίνουν πολλές επιλογές) και βρίσκω κόσμο να έχει απλώσει τις πετσέτες του με τα μανταλάκια μου στο σκοινί μου.
Το ίδιο συνέβη και με την αιώρα μου. Πάλι με κόπο βρίσκεις χώρο να τη στήσεις (μάλλον αυτό είναι το πιο μεγάλο μειονέκτημα. Αδιανόητο το camping χωρίς αιώρα για μένα και βρήκα απλά επειδή έφυγε κάποιος άλλος.) και γυρίζεις και βρίσκεις κόσμο να χρησιμοποιεί την αιώρα σου.
Συγνώμη αν σας φαίνομαι ξινός, αλλά η κοινοκτημοσύνη δεν μου αρέσει. Ειδικά αν γίνεται μονομερώς (τα δικά μου δικά μας).
Αυτά ναι μεν δεν είναι προβλήματα του camping αλλά των campers, αλλά το πρόβλημα δημιουργείται από το χώρο των σκηνών.

Ένα ακόμα πρόβλημα είναι οι λίγες σχετικά εγκαταστάσεις. Χθες το βράδυ είχε ουρά 6 ατόμων για το ντους. Είναι χωρισμένο σε 2 περιοχές, οριζόμενες νοητά από το δρόμο. Στην αριστερή όπως μπαίνεις, έχει 3 ντους και 3 τουαλέτες. Δεξιά τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα, καθότι υπάρχουν και τα παλιά ντους και τουαλέτες και έχει συνολικά νομίζω 4 ντους και 5 τουαλέτες+1 αναπηρική (ανά φύλο όλα).


Τώρα που είπα αναλυτικά τα αρνητικά, να πω και τα θετικά.

Οι εγκαταστάσεις (ντους-τουαλέτες) είναι φοβερές. Ανακαινίστηκαν πέρυσι. Είναι 2 κτίρια και ένα παλιό δώρο.
Ζεστό νερό 8:00 με 23:00. Και πιστέψτε με, χρειάζεται. Το κρύο νερό μάλλον είναι από τα βάθη του Πηλίου, παγωμένο σαν ποτάμι. Στις ώρες αιχμής προφανώς πίεση τέτοια που δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο, ειδικά αν έχεις να ξεπλύνεις μακρύ μαλλί ας πούμε.
Τα ντους δεν είναι σταθερά, είναι με σπιράλ που μπαίνει πάνω και γίνεται σταθερό, το καλύτερο σύστημα για εμένα. Έχει 4 κρεμάστρες μέσα και ο χώρος του είναι σχετικά μεγάλος. Δεν πιστεύω να περιμένετε και αναμικτικές βρύσες, ε;
Τουαλέτες κανονικές με πανέμπειρο σύστημα για το χαρτί σου, αλλά χωρίς άλλες κρεμάστρες.

Χώρος με 3 ψυγεία και έναν καταψύκτη, μάτια με γκάζι, αλλά χωρίς νεροχύτη (είναι απέναντι).
Χώρος για να πλύνεις ρούχα, μέσα στα κτίρια των ντους, αλλά απαγορεύεται το συμβατικό σαπούνι (μόνο οικολογικό) γιατί, λέει, προβληματίζει τον βιολογικό καθαρισμό. (δεν ξέρω, δεν κατάλαβα).
Χώρος για να πλύνεις πιάτα, μέσα και έξω από τα κτίρια των ντους.

Το μπαράκι απ΄ όπου και γράφω τώρα, είναι μικρό και πανέμορφο. Και όπως καταλάβατε έχει και δωρεάν internet. Αυτός που βάζει μουσική(cd, ε; Δεν έχει και DJ! ) έχει παρόμοια γούστα με εμένα (rock, τώρα ακούω κάτι χαλαρά jazzobluesακια) οπότε έχω ενθουσιαστεί. Έπαιξε και ένα event με live εξαιρετικό προχθές.
Υπάρχει και ένα mini market, δεν μπήκα, δεν ξέρω.
Στην είσοδο έχουν ηλεκτρικούς συμπιεστές για να φουσκώνεις στρώματα.
Οι τύποι που το έχουν είναι ωραίοι γενικά, πρόσχαροι και εξυπηρετικοί.
Εξαίρεση αποτελεί ίσως η συμπεριφορά προς τους τζαπατζήδες (πχ έρχεσαι στο live με το καβατζωμένο σου τσίπουρο και δεν παίρνεις κάτι από το μπαρ), αλλά δεν το βρίσκω και τόσο παράλογο από επιχειρηματίες.

Το μέρος φοβερό, δυστυχώς το έπιασαν οι αέρηδες και είχε κύμα αλλά χθες που έπεσε λίγο είδαμε τι φοβερό που είναι.


Γενικώς: Ελάτε, είναι πολύ ωραίο, αρκεί να βρείτε κατάλληλο χώρο για τη σκηνή σας. Αν έχετε τροχόσπιτο ελάτε σήμερα, δεν παίζεται ο χώρος που έχουν για τα τροχόσπιτα, μπροστά στη θάλασσα.

edit: Φεύγοντας, μου είπαν οι άνθρωποι ότι το θέμα με τις χύμα σκηνές τους το είπαν πολλοί και έχουν στα πλάνα τους για του χρόνου να φτιάξουν οριοθετημένες θέσεις.
Έχω μια απορία για το πως θα γίνει αυτό καθότι ο χώρος με σκιά είναι περιορισμένος.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ

  • Ιδανικό για οικογένειες
  • Ιδανικό για χαλάρωση
  • Κατάλληλο για τροχόσπιτα
  • Επιτρέπονται τα κατοικίδια
Αναφέρετε αυτή την αξιολόγηση Σας βοήθησε αυτή η αξιολόγηση; 2 0
 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Πρόσφατα στο Forum

Online E-Campers

Today 6132

Yesterday 7350

Week 32213

Month 111027

All 12616145

Αυτή τη στιγμή online 188 επισκέπτες και 2 μέλη

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Ακολουθήστε το E-Camping στο Facebook

Μη χάνετε τίποτα!

Εγγραφείτε στο Newsletter του E-Camping.gr

 

Αναζήτηση Βρες ό,τι ψάχνεις!

π.χ. Νάξος, paradise κλπ
π.χ. στήσιμο σκηνής κλπ
 

Today 6131

Yesterday 7350

Week 32212

Month 111026

All 12616144

Αυτή τη στιγμή online 188 επισκέπτες και 2 μέλη

Kubik-Rubik Joomla! Extensions